Roblox Music Codes September 2023 – The Best Song IDS | PCGAMESN, 50 Bästa Roblox -musikkoder (Working Song IDs) | Beebom

50 bästa Roblox -musikkoder (fungerande låtar)

Boombox. Dessa är användbara artiklar som du kan köpa från Roblox -butiken och använda i flera upplevelser. Det spelar ingen roll vilken boombox du köper eftersom Roblox har en central musikdatabas. Men vi föreslår bara att köpa boomboxarna som är kompatibla med Roblox -upplevelserna du spelar på.

Roblox Music Codes September 2023 – The Best Song IDS

Imponera på dina vänner med dina Roblox -musikkoder som innehåller den senaste musiken genom att lyssna på dessa låtar med en boombox eller radio.

En gul Roblox -boombox gjord av kartong

Publicerad: 22 september 2023

22 september 2023 Vi kontrollerade att de bästa Roblox -musikkoderna var giltiga.

? Det finns tusentals populära låtar tillgängliga att lyssna på i Roblox, helt enkelt genom att ange musik -ID -koder i din boombox eller radio. Med hjälp av låtar kan du spela dina favorit Tiktok -låtar i spel med dina vänner.

Så hur spelar du musik i Roblox? Metoden varierar beroende på vilket spel du vill spränga dina låtar. Vissa spel ger dig fri åtkomst till boomboxen – bara utrusta och tryck på den för att ta upp en textruta där du kan ange en Song ID -kod. Catalog Heaven är ett utmärkt ställe att testa Roblox -musikkoderna du hittar, eftersom det gör att du kan utrusta alla boombox i butiken och prova det.

I de flesta spel måste du dock använda radion för att spela musik. Detta är vanligtvis en del av ett betalt spelpass – priset på ett spelpass ställs in av varje spelutvecklare individuellt. När du har tillgång till radion kan du använda den på samma sätt som boomboxen – bara ange Song ID -koden och tryck på Play. Ibland tas spår av Roblox, så om en kod slutar fungera måste du leta efter en ersättare. Här är de bästa radiomusikkoderna i Roblox som fungerar i augusti 2023.

De bästa Roblox -musikkoderna är:

  • Ariana Grande – Gud är en kvinna – 2071829884
  • Amaarae – Sad Girlz Luv Money – 8026236684
  • Ashnikko – Daisy – 5321298199
  • Bach – Toccata & Fugue in D Minor – 564238335
  • Belly Dancer X Temperatur – 8055519816
  • Beethoven – Fur Elise – 450051032
  • Beethoven – Moonlight Sonata (1: a rörelse) – 445023353
  • Claude Debussy – Claire de Lune – 1838457617
  • Ren bandit ft. Demi Lovato – Solo – 2106186490
  • Dua lipa – levitating – 6606223785
  • Olivia Rodrigo – Brutal – 6937354391
  • Doja Cat – Say So – 521116871
  • Ed Sheeran – dåliga vanor – 7202579511
  • Lisa – Pengar – 7551431783
  • Lady Gaga – Applåder – 130964099
  • Kelis – Milkshake – 321199908
  • Nintendo – MII Channel Music – 143666548
  • Ångesten – Möt mig på vår plats – 7308941449
  • Spooky skrämmande skelett – 515669032
  • Mjuk jazz – 926493242
  • Halleluja – 1846627271
  • Billie Eilish – NDA – 7079888477
  • Juice WRLD – Lucid Dreams – 8036100972
  • Lil NAS X – Industry Baby – 7253841629
  • Darude – Sandstorm – 166562385
  • Glasdjur – Värmvågor – 6432181830
  • Boney M – Rasputin – 5512350519
  • BTS – smör – 6844912719
  • Fetty Wap – Trap Queen – 210783060
  • Maroon 5 – Payphone – 131396974
  • Justin Beiber – Yummy – 4591688095
  • Frozen – Let It Go – 189105508

Det borde räcka för att komma igång med att spela musik i de bästa Roblox -spelen. Kontrollera här för de senaste Shinobi Life 2 -koderna och projektmugetsu -koderna om du är ute efter några anime -bråkare. Dessutom har vi också en lista över de senaste stansväggkoderna, som är en ny favorit. Om du behöver några nya tillbehör för att ta med till festen, kolla in vår ROBLOX -promo -koderlista.

Christian Vaz i västra London, född och uppvuxen, tillbringar Christian de flesta av sina dagar på att spela spel som Elden Ring och Genshin Impact. Du hittar också honom att utforska universum i Starfield och öva kombinationer i Street Fighter 6.

50 bästa Roblox -musikkoder (fungerande låtar)

45 Bästa Roblox -musikkoder (november 2022)

Roblox erbjuder en av de mest anpassningsbara spelupplevelserna bland alla Sandbox -spel i branschen. Du kan ändra utseendet på din Roblox -karaktär, hur du rör dig och till och med hur din värld spelar ut. Men med så många anpassningsalternativ glömmer många spelare att ändra musiken de lyssnar på inom Roblox. Medan vissa Roblox -upplevelser har en bra musiksamling, kanske de flesta inte passar din smak. Lyckligtvis, genom att använda några av de bästa Roblox Song -ID -koderna, kan du ta kontroll över dina musikval på nolltid. Så ta tag i hörlurarna och dyk in!

Bästa Roblox Song ID -koder (november 2022)

Alla Roblox -musikkoder i vår guide fungerar från och med november 2022. Vi har testat dessa låt -ID -koder i flera boombox -upplevelser inom Roblox. Men om du fortfarande hittar en icke-fungerande musikkod, se till att påpeka det i kommentarerna. Missade vi också några populära låtar? Berätta för oss i kommentarerna så kommer vi att hålla artikeln uppdaterad med dina förslag.

. Vissa av dem kanske redan finns på din spellista, medan andra kan vara helt färska. Hursomhelst, de är perfekta för att hålla dig ansluten till Jamming -sessioner inom din Roblox World eller irritera andra Roblox -spelare med Raining Tacos (: P).

Med det sagt, låt oss utforska några av de bästa trenderna Roblox -musikkoderna:

Spårnamn Roblox Song ID -kod
Tokyo Machine – Spela 5410085763
Rolling Stones – måla det, svart 6828176320
Koven – allt för ingenting
9245561450
Drake – Guds plan 1665926924
291895335
Christopher Michael Walters – allt 1837014514
En bit 1838028562
Parry Gripp – Raining Tacos 142376088
Förändring av världen (a) 1842471943
Djup och smutsig 1836785943
Knoge
Porträtt av dig 7023435987
Cybermusik 6911766512
Michael Jackson – Smidig kriminell 4883181281
Bensley 5410082273
Komma med 7795812961
Glad musik 1848239370
Tänd den 1840006854
1839707917
1839481371
Halleluja 1846627271
Kärleksarbete 1843541645
Skjuter framåt 1843528841
Högre och högre 1837256919
Bläckfiskspel rlgl
Beskäftig person 1839986001
Dana 7024233823
Jag ser färger 7023720291
Lil Mosey 10460286916

Dialoger och meme Music Roblox -koder

Inte alla Robloxer vill dansa till de finaste låtarna. Vissa vill bara ha kul och skapa ett gäng kaotiska stunder. Om du är en av dem har vi den perfekta musiken för dig. Följande lista innehåller några av de roligaste meme-baserade låt-ID-koderna för Roblox.

Spårnamn Roblox Music ID -kod
Skrämmande atmosfär 2893921424
Det här är Sparta 130781067
kyrkbänk 2578125671
Barn rasar i minecraft 2618158728
FBI öppnar upp 2276169441
Joeydaplayer – du har inget liv 1282209285
Minions – Bee Doo Bee Doo Bee Doo 130844390
Alla gör floppen 130778839
Jag har fallit och jag kan inte stå upp 130768088
Det är min handväska 130760834
9119119619
Springa. Nu. Vad. Hur. 5978550333
Kan du höra mig
Bättre ring Saul -tema 9106904975
Jag är i min mammas bil 170041353
Whatcha säger 168208965
Windows XP -tema 1626996526
Vi måste ha pengar 130763583
Hög ooooh 4551648646
6991661856

Varför är populära låtar inte tillgängliga som Roblox Song ID -koder?

Som du kanske har lagt märke till när du utforskar listan ovan finns det nästan ingen mainstream pop-, k-pop- eller hiphop-låtar tillgängliga som Roblox Music ID-koder. Detta beror på Robloxs ljuduppdatering, som släpptes den 22 mars 2022. För att ta itu med ägarfrågorna kring upphovsrättsskyddade musiktillgångar gjorde Roblox Alla ljudfiler som är privata som standard. Dessutom begränsade de också tillgång till ljudfiler som är längre än 6 sekunder.

Sedan dess har ingen av spelarna kunnat få tillgång till allmän populärmusik inom Roblox. Men några låtar gör det till spelet då och då i sin remixade form. Men om du letar efter Roblox Song-ID för K-Pop Music-hits från BTS eller Blackpink, finns det inget hopp kvar. Situationen är densamma för engelska, spanska och alla andra populära låtar. .

Hur man använder Roblox -musikkoder

Ändå, om du vill använda musikkoderna som anges ovan i Roblox, måste du ange dem till en Boombox. Dessa är användbara artiklar som du kan köpa från Roblox -butiken och använda i flera upplevelser. Det spelar ingen roll vilken boombox du köper eftersom Roblox har en central musikdatabas. Men vi föreslår bara att köpa boomboxarna som är kompatibla med Roblox -upplevelserna du spelar på.

För att inte glömma, kan vissa erfarenhetsservrar till och med debitera en Game Pass -avgift för att använda bokrutan. Lyckligtvis kan du också testa musikkoderna gratis innan du köper en boombox. Här är hur.

1. . Sök sedan och gå med i Catalog Heaven (besök) upplevelsen genom att trycka på spelknapp. Tänk på att lanseringssidan för denna upplevelse kan se annorlunda ut på din plattform.

Katalog himmelupplevelse på Roblox

2. Vänta tills upplevelsen laddas och klickar på katalogknapp närvarande i den övre mellersta delen på din skärm.

Katalogknapp

3. Sök sedan efter boomboxen i katalogen med sin sökfält. Golden Super Fly Boombox”För vår guide. Känn dig fri att Välj valfri boombox genom att klicka på den. När du har valt Boombox klickar du på knappen “Stäng katalog” överst.

Notera : Se till att du utrustar Boombox -utrustningen istället för en bärbar boomboxobjekt. Endast Boombox -växlar kan spela Roblox Music/ Song ID -koder. Kugghjulen är vanligtvis närvarande längst ner i sökresultaten.

Golden Super Fly Boombox för att spela musikkoder i Roblox

4. Nästa, om du spelar på en dator, Tryck på “1” -tangenten För att utrusta boomboxen. Samtidigt kan spelare på andra plattformar utrusta det manuellt.

Utrusta boombox i Roblox

5. Slutligen, tryck på den utrustade boomboxen som din karaktär håller. Spelet kommer att visa en pop-up, där du kan Ange Roblox -musikkoden. När du gör det, tryck på “Spela” knapp.

Arbetar Roblox -musikkoder för popmusik, memes och mer

Oavsett om du vill imponera på dina vänner eller visa upp dina dumma dansrörelser, är Roblox -musikkoderna redo att säkerhetskopiera dig. Men de är inte det enda karaktärsdefinitionselementet. Du kan också prova några av de bästa Roblox -kläderna för att sticker ut från mängden. Men för att använda dem måste du först lära dig att anpassa din Roblox-karaktär i spelet. Med det sagt, har du stött på några bra Roblox -låt -ID -koder? Om ditt svar är ja, glöm inte att dela dina koder med de andra läsarna i kommentarerna nedan.